Damascus (Şam Çeliği)

Adını Suriye’nin başkenti Şam’dan alan  (damascus) olarak bilinen çeliğin bulunuşu 900’lü yıllarda Türk, Türkmenistan ve İslam bilgin ve ustaları tarafından paslanmaz çeliğin keşfedilmesi ile paslanmaz çelik ve karbon çeliğinin tabakalar halinde üst üste konulup dövülerek defalarca katlanıp tekrar dövülüp, büküldükten sonra bıçak haline getirilmesi ile oluşan muazzam bir malzemedir.

Denizli’ nin  Yatağan mahallesinde Baba’dan oğula geçen demircilik sanatı , kuruluşundan itibaren bu zamana kadar devam  etmektedir.

Bıçakçılık sanatı gelişmiş olup, bıçak, çakı, balta, tahra, kırklık, makas, saban demiri ve pala gibi iş aletleri günümüzde de aynı özenle yapılmaktadır. Türkiye nin her yerine gönderilerek, Yatağan halkının maden sanatındaki yaratıcılığı ve ustalığı tanıtılmaktadır.

Yatağan adı ile bilinen palalar, literatüre “Yatağan” olarak girmiştir. Osman Gazi’nin askerlerine de, kendi sanatkârları tarafından imal ettirilen palalar, erleri tarafından kılıç yerine kullanılmıştır.

Günümüzde de kendini geliştiren Yatağan demir ustalarımız tarafından yapılan Damascus bıçaklarını sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz.

https://www.bicakbudur.com

Yorum yapın